Calabria
Szerelem első látásra. Vad és eredeti. Időutazás és ízes hagyományok.
Olaszország legdélebben fekvő szárazföldi régiója, melyet Szicíliától a Messina-szoros választ el. Calabriát nyugatról a Tirrén-tenger, keletről pedig a Jón-tenger öleli körbe, a tengerpartja 800 km hosszú. Fehér homokos strandjai az ország legszebbjei közé tartoznak. A szárazföld közepén elterülő hegyvidék látványa festői. A türkizkék színű, kristálytiszta vizű tenger partján sziklák között megbúvó, magányos öblök vagy a jól felszerelt, népszerű strandok között válogathatnak a kikapcsolódni vágyók.
A kikötőkből kirándulóhajók csábítják a kalandvágyó turistákat, például az UNESCO világörökségi listáján szereplő Lipari-szigetekhez vagy éjszakai hajókázásra a Stromboli vulkánhoz.
A búvárkodás szerelmesei elé is színes kép tárul a víz alatti Calabriában. Régi maradványok, hajóroncsok, eltűnt világok emlékei várják a merülni vágyókat.
Calabria történelme az őskorba nyúlik vissza. A múltban sok nép fordult meg itt. A görögök, bizánciak, albánok, normannok, Anjouk, Aragóniaiak mind-mind nyomot hagytak a térség kultúráján. A régi görög építészet legkifinomultabb darabjai a híres riacei bronz szobrok (Bronzi di Riace) a mai Reggio di Calabria város tengerpartján találhatóak. A város másik jellegzetessége a tengerparti promenád, lélegzetelállító látvánnyal Szicília szigetre. Gabriele D’Annunzio olasz költő, publicista, politikus „il più bel chilometro d’Italia” vagyis Olaszország legszebb kilométerének nevezte el a sétányt.
Calabriaiában vendégszerető, melegszívű emberek élnek. Szenvedélyes konyhaművészek. Az egyszerű ételek is gasztronómiai remekművekké válnak a kezeik között. A tengerparton természetesen a halételek, a tenger gyümölcsei kapják a főszerepet. Népszerű a kardhal, a kagyló, a polip és a sügér. Helyi specialitás a „pesce stocco alla calabrese” – szárított tőkehal calabriai módra és a „sarde a scapece”, a szardínia zsemlemorzsában.
Kihagyhatatlan fogások még: a Licurdia – calabriai hagymaleves, vastagra szelt házi kenyérrel és a Millecosedde – (ezer kicsi dolog) tradicionális calabriai bableves, helyi csípős paprikával, házi tésztával, pecorino sajttal a tetején.
Szívesen főznek sertéshússal is. A kolbász pedig külön beszédtéma Calabriában. Sokféleképpen készítik: akár külön fogásként vagy egyszerűen kenyérre kenve, csípősen. Mindenki megtalálja a kedvére valót!
A déli életöröm elengedhetetlen kellékei az édességek. Bőven találunk különlegességeket a desszertek között is. A leghíresebb talán a tartuffo fagylalt. Persze a citromlikőrről sem szabad megfeledkezni!
Tropea
„La Costa degli Dei” – Az istenek partja
A Tirrén-tenger partvidékének festői szakaszát nevezik így az olaszok, melynek gyöngyszeme Tropea. Minden ide látogatónak legyen akár olasz, akár külföldi, ez a térség egyet jelent az azúrkék vízzel, tiszta levegővel, szemet gyönyörködtető panorámával, kedvező klímával, és a kulináris élvezetekkel. Tropea a tengerparton, egy hatalmas sziklán épült, így a város minden pontjáról lélegzetelállító látványban van részünk.
Római idők óta lakott terület. Az ókorban Trapeia-nak, azaz trófeának nevezték a város. Egy legenda szerint Herkules adta ezt a nevet a helynek. Az óváros macskaköves utcácskái, a múltat idéző terek, épületek, a tengerhez vezető titokzatos lépcsők őrzik a régi idők emlékét, és határozzák meg a város hangulatát. VIII. századtól püspöki város. Karakterét az itt található 15 templom és kolostor is jelentősen meghatározza. Tropea jelképe a Santa Maria dell’ Isola bencés kolostor, egy hófehér templom, mely a tengerbe nyúlva, egy homokos stranddal körülvett mészkő sziklára épült.
A város büszkélkedhet még egy normann katedrálissal és nemesi palotákkal a XVIII-XIX. századból.
Tropea környékén olíva- és citromültetvények mellett a szőlészetek, borászatok csábítják a kirándulni vágyókat.
A térségben rendezett számos kulináris fesztivál közül az egyik leghíresebb a „Sagra del pesce azzurro e della cipolla rossa di Tropea”, a tropeai hal és “torpedóhagyma” fesztivál.
Pizzo
A Santa Eufemia öböl legnagyobb városa. Az 1300-as évekből már írásos emlékek rögzítik bazilita (egy katolikus szerzetesrend) szerzetesek jelenlétét, egy erőd és egy halászfalu meglétét. Legendák szólnak az erre tévedt híres átutazókról. Megpihent itt Odüsszeusz a város melletti „la Seggiola” nevű kicsi halász öbölben, Rómába menet megállt Pizzoban a híres filozófus Cicero és Szent Péter apostol is.
A templomok közül a legkülönlegesebb a Piedigrotta nevű barlang templom, amelyet hajótöröttek vájtak a tengerparti tufába, majd később szobrokat is faragtak a könnyen megmunkálható kőzetből. Későbbi korok szobrászai is hozzájárultak a templom díszítéséhez, többek között nem feltétlenül templomba illő alkotásokkal (pl. J.F. Kennedyt ábrázoló dombormű).
Jelenleg 9000 lakosa van az egykori halászfalunak. Tengerpartja 10 km hosszan terül el különböző strandokkal. Büszkék 10 templomukra és 15 fagyizójukra. Mindegyik fagylaltárusnál kapható a híres tartufo fagyi, mindegyikben titkos saját recept alapján készítik. Folyamatos a verseny a legjobb tartufo fagyi címért.
Lipari (avagy Éoli)-szigetek
Az UNESCO Világörökség része. A Tirrén-tengerben található szigetcsoport 7 vulkanikus szigetből áll, melyek: Stromboli, Lipari, Vulcano, Panarea, Alicuda, Filicuda és Salina. Természeti szépségük, fekete homokos strandjaik és nyugalmas nyaralóhelyeik miatt vonzzák az idelátogatókat. Méltán büszkék a helyiek borászatukra és halászati hagyományaikra is.
Stromboli
A „Földközi-tenger világítótornya”, mely különösen szép éjszaka. Ma is aktív vulkán, körülbelül félóránkénti kitörésekkel. Minden kitörés kicsit más, akár 150 méter magasra is kirobban belőle a láva, amelyet a turisták legszívesebben éjszakára szervezett túrák alatt csodálnak meg. A sziget maga a vulkán, rajta két kicsi faluval.
Lipari
A csoport legnagyobb szigete. Lenyűgöző tengerpartja miatt látogatják leginkább. A hangulatos kisvárosnak egy normann templom és középkori várromok találhatóak a központjában. A város büszkélkedhet egy gazdag gyűjteménnyel rendelkező Régészeti Múzeummal.
Vulcano
Nevét Vulcanus római istenről kapta, mivel az ókori rómaiak úgy tartották, a tűzhányó alatt található a tűz istenének műhelye. A mai „vulkán” szó e sziget nevéből eredeztethető.
Vulcano kénes iszapfürdőiről ismert. A kráter is látogatható. A felszínre törő forró gőz megfigyelhető, illetve a kráter közelébe érve érezhető a jellegzetes kénszag. Vulcano két kiváló stranddal is büszkélkedhet. Ezek érdekessége, hogy az egyik sárga, a másik fekete homokkal borított.
Laghetto di Fanghi: iszaptó, 35-50°C-os, gyógyfürdő. Természetes jacuzzi.
Spiaggia Sabbia Nera: fekete homokos strand.